Aşçılık Ön Lisans Programı ve Dikey Geçiş Alanları

Bir eğitim öğretim yılının da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Mezun ettiğimiz öğrencilerimizin büyük kısmı mesleklerini icra etmeye hemen başladılar. Bazıları örgün lisans programlarına dikey geçiş yapabilmek için DGS sınavına veya baştan bir lisans programı okumak için lisans yerleştirme sınavına girdiler. Bu tamamıyla onların geleceklerine yönelik vizyonları ve amaçları ile ilişkili bir durum.  

Bu konularda onlara ufak bir rehber olabilmesi amacıyla “1110” alan kodu çıkışlı “Aşçılık” ön lisans mezuniyet alanından mezun olanların aşağıdaki lisans programlarını tercih edebileceklerini hatırlatmak istiyorum:
*      Aile ve Tüketici Bilimleri
*      Beslenme ve Diyetetik
*      Gastronomi
*      Gastronomi ve Mutfak Sanatları
*      Mutfak Sanatları ve Yönetimi
Ayrıca öğrencilerimiz “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi”nde de lisans tamamlama imkânına sahipler. Bu doğrultuda aşağıdaki programı başvurabilmekteler[1]. Yönünü hangi yola çevirirse çevirsin hepsine ömür boyu başarılar!
Avrupa Birliği ve İlişkileri, Avrupa Topluluğu, Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, Bankacılık ve Sigortacılık, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi, Ekonometri, Ekonomi, Ekonomi ve Finans, Ekonomi Yönetim Bilimleri Programları, Ekonomi-Yönetim Bilimleri, Endüstri Mühendisliği, Ev Ekonomisi, Finans Matematiği, Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İktisat, İş İdaresi, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, İşletme, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme Enformatiği, İşletme Mühendisliği, Kamu Yönetimi, Konaklama İşletmeciliği, Küresel ve Uluslararası İlişkiler, Lojistik Yönetimi, Maliye, Maliye-Muhasebe, Muhasebe Bilgi Sistemi, Muhasebe Bilgi Sistemleri, Muhasebe-Finansman, Muhasebe ve Finansal Yönetim, Pazarlama, Sağlık İdaresi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sermaye Piyasası, Seyahat İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Tarım Ekonomisi, Tarım İşletmeciliği, Ticaret Ekonomisi, Ticaret-Turizm Hizmetleri Ekonomisi, Turizm, Turizm İşletmeciliği,Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O., Turizm Otelcilik, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Turizm ve Otelcilik, Ulaşım ve Ulaşım Yönetimi, Ulaştırma ve Lojistik, Uluslararası Ekonomik İlişkiler, Uluslararası Finans, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Finansman, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Yönetim Bilişim Sistemleri, Yönetim-Bilişim Sistemleri, Yönetim ve Organizasyon.


[1] İnternet başvuru tarihleri ile AÖF Bürolarında kayıt tarihleri Anadolu Üniversitesi web sayfasında, yazılı basında ve AÖF Bürolarında ilanen duyurulacaktır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Çıraklık/Kalfalık, Ustalık ve Usta Öğreticilik

Uluslararası Doğrama Şekilleri, Usûller ve Özellikleri